Centrāltirgus – tik ļoti slavenais tirgus, ko noteikti zina visi latvieši. Un ne tikai latvieši. Īstenībā centrāltirgus ir iecienīts tūristu objekts. Centrāltirgus ir ļoti sens – to sāka būvēt jau 1922. gadā un tā uzcelšana prasīja 8 gadus.
Visi esam redzējuši iespaidīgās centrāltirgus ēkas, un tām pavisam noteikti ir izmantots daudz materiāla – galveno ēku celtniecībā izmantoti ap 6 miljoni ķieģeļu, 2 460 tonnas dzelzs un 60 tūkstoši mucu cementa. Visai iespaidīgi apjomi. Ar visu šo izlietoto materiālu varētu uzcelt 20 m augstu sienu 1,75 km garumā – sanāktu visai iespaidīgs mūris.
Esam dzirdējuši arī par tuneļiem un pagrabiem, kas atrodas zem centrāltirgus. Pazemē atrodas aptuveni 2 ha plaši pazemes tuneļi un ejas. Šie tuneļi agrāk tika izmantoti, lai pārvietotu preces, taču mūsdienās ir iespējamas ekskursijas pa šiem tuneļiem – tos vairs neizmanto tā kā iepriekš. 1930. gadā centrāltirgus bija modernākais un lielākais tirgus visā Eiropā. Tā bija laba un prestiža vieta.
Ja salīdzina ar mūsdienām, tad šobrīd centrāltirgus drīzāk asociējas ar salīdzinoši negatīvākām emocijām, jo tā apkārtnē bieži vien uzturas tāds ne pārāk labs kontingents.
Protams, tirgus ir liels un iecienīts, tur var iegādāties praktiski jebko, taču nevar teikt, ka tas ir pārāk omulīgs. Ap 1960. gadu tirgus bija ļoti populārs – darba dienās tur apgrozījās np 50 līdz 70 tūkstošiem cilvēku, taču brīvdienās un pirmssvētku dienās apmeklētāju skaits sasniedza pat 100 tūkstošus.
1998. gadā Rīgas centrāltirgus teritorija tika iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.
Centrāltirgus rajonā ietilpst arī spīķeri – kvartāls kas atrodas nedaudz nostatus no paša tirgus. Agrākos laikos spīķeros bija noliktavas, kur uzglabāt preces. Mūsdienās spīķeri ir kļuvuši par radošo kvartālu, kura darbība nemaz nesaistās ar pašu centrāltirgu. Tur ir gan dažādi veikali, gan restorāni, kā arī izbūvēta promenāde pastaigām.
Centrāltirgus patiesībā atrogas ideālā vietā – praktiski pašā Rīgas centrā. Tur var viegli nokļūt no jebkuras vietas Rīgā, it īpaši ar dažādiem sabiedriskajiem tranportiem. No autoostas un dzelzceļa stacijas tirgus ir maksimums 10 minūšu gājiena attālumā, tāpēc tirgu var baudīt un apmeklēt arī viesi no tālākām pilsētām.
Platības ziņā Rīgas centrāltirgus ir viens no lielākajiem tirgiem Austrumeiropā vēl joprojām. Taču tas joprojām ir viens no apmeklētākajiem tirgiem visā Eiropā. Bieži vien apmeklējot tirgus kādā citā valstī ir tāda vilšanās sajūta, jo bieži vien tirgū pieejamās preces ir dārgākas nekā veiklā, kā arī tur nav tik liela izvēle un preču daudzveidība.
Tirgus ir ļoti svarīgs arī vecāka gadu gājuma cilvēkiem – bieži vien tieši viņi izrāda vēlmi apskatīt tirgu ārzemēs, jo jāredz, kāds tirgus ir viņiem un jāsalīdzina ar mūsējo. Lielākoties visi nonāk pie secinājuma, ka mūsu tirgus ir daudz labāks. Arī ārzemju tūristi parasti labi izsakās par centrāltirgu. Daudzi arī ir pārsteigti par tirgus lielumu, lielo produktu izvēli, kā arī patīkamajām cenām.
Tirgū kopumā ir pieci paviljoni – dārzeņu, gaļas, piena, zivju un gastronomijas, kā arī tirgus atklātā teritorija, kurā var iegādāties rūpniecības preces un amatnieku darinājumus. Neliels jaunums (jau vairākus gadus) ir Nakts tirgus un Zemnieku diennakts tirgus. Abi pēdējie piedāvā produktus par zemākām cenām. Ja ir iespēja iepirkties Nakts tirgū, tad tā noteikti ir jāizmanto.