Krāpniecība privātajos saziņas kanālos Whatsapp un Telegramm

krapnieciba

Mūsdienu tehnoloģiskā attīstība ne vien dažādos veidos atvieglo mūsu dzīvi, bet arī pakļauj mūs dažādām briesmām. Šķiet, tikai retais nekad nav saņēmis aizdomīgu elektroniskā pasta vēstuli vai īsziņu, kurā ir tāds vai citāds aicinājums norādīt, piemēram, savu bankas konta numuru, personas kodu vai kādu citu personisku informāciju, kā arī ir aicinājums atrakstīt, atzvanīt vai atvērt kādu vēl vairāk aizdomīgu failu.

Tas viss no cilvēkiem tiek prasīts krāpnieciskos nolūkos, lai iegūtu jūsu personisko informāciju vai, vēl ļaunāk, nozagtu no jums naudu. Tieši šī iemesla dēļ ikvienam virtuālajā vidē (sociālajos tīklos, elektroniskajā pastā u.tml.) un savās komunikāciju ierīcēs (mobilajā telefonā, datorā) ir jābūt ļoti piesardzīgiem un aizdomīgus failus vērt vaļā nav ieteicams. Vēl ir ieteicams ne vien nevērt tos vaļā, bet arī vērsties pie kādas drošības instances, lai pārliecinātos par savām aizdomām. Varbūt tā ir tikai veltīga jūsu paranoja?

Šādi un līdzīgi gadījumi tiek piedzīvoti laiku pa laikam, pat vairākas reizes gadā. Parasti par šādiem krāpniecības mēģinājumiem cilvēki uzzina ļoti ātri, jo šīs virtuālās manipulācijas tiek vērstas uz vairākiem cilvēkiem vienlaicīgi. Mūsdienās, kad ir ļoti attīstīta komunikācija arī sociālajos tīklos, cilvēki ātri vien par to tiek informēti. Lieki piebilst, ka viss attīstās – pieaugot cilvēku informētībai par šādas krāpniecības esamību, pieaug arī veidu skaits, kādos šī krāpniecība tiek mēģināta, meklējot arvien jaunus, cilvēkiem vēl nezināmus ceļus, kā no cilvēkiem izkrāpt informāciju un naudu.

Par piemēru ir minami pavisam nesenie notikumi, kad uz e-pastiem un mobilajiem telefoniem nāca ne vairs anonīmi ziņojumi, bet gan it kā no tādām instancēm kā, piemēram, Valsts ieņēmumu dienests, Valsts policija, dažādas komercbankas, kurās ziņas saņēmējs ir klients, u.tml. Turklāt, lai radītu vēl lielāku uzticamību ziņojumam, arī ziņas saņēmējs vairs netika uzrunāts anonīmi, bet gan konkrētā vārdā, uzvārdā un pat profesijā. Kā redzams, hakeri bija krietni nopūlējušies, lai cilvēki uzticētos ziņas sūtītājam un atvērtu ziņu.

Šis ir tikai viens no mūsdienu līmeņa hakeru krāpniecības mēģinājumiem. Tādu ir vēl daudz un tie noteikti turpina attīstīties, tāpēc esiet uzmanīgi, vērīgi un sargiet savu personisko informāciju savās drošajās rokās, neizpaužot to nezināmām un neuzticamām personām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *