Gājēju Drošība tumšajā laikā

gajeju drosiba

Nenoliedzami viens no vissāpīgākajiem tematiem, par ko nākas ikdienā dzirdēt ir tas, ka mūsu mazajā Latvijā ik gadu dzīvību zaudē vairāki desmiti gājēju bet ievainoti tiek vairāki simti, neskatoties uz to, ka CSDD veido dažnedažādākās kampaņas un cenšas saglābt šīs dzīvības. Gājēju drošība uz ceļa pārsvarā saistās tieši ar tumšo diennakts laiku, un it sevišķi slikta situācija ir tieši gada pēdējos mēnešos, kad dzīvību parasti zaudē tikpat daudz cilvēki cik visa iepriekšējā gada laikā, tāpēc CSDD sadarbībā ar Valsts Policiju atkal sāk informatīvās kampaņu ar nosaukumus “Redzams, tātad dzīvs”, kuras laikā tie centīsies izdalīt 20 tūkstošus atstarotāju bērniem un gājējiem, kuru policisti pieķers ārpus apdzīvotas vietas bez atstarotājiem. Šādas kampaņas nereti tiek plaši publicētas masu saziņas līdzekļos, tomēr to iespaidu ir grūti prognozēt, jo šie nelaimes gadījumi ir salīdzinoši spontāni un variē no gada uz gadu.

Atstarotāji

Galvenais priekšmets, uz ko balstītas šādas kampaņas parasti ir tieši atstarotāji, jo bez šiem nieciņiem gājējus dienas tumšajā daļā kā arī krēslā pamanīt ir vienkārši neiespējami, un, kad vadītājs gājēju pamana, tad parasti jau ir par vēlu. Tieši tāpēc katru gadu tiek dalīti šie atstarotāji, un visiem tiem gājējiem kurus pieķer dienas tumšajā pusē bez tiem un kuriem tiek uzrakstīts protokols vai aizrādījums tiek izsniegts šāds atstarotājs, ar nosacījumu, ka tas uzreiz ir jāpieliek pie apģērba. Atstarotāji paši par sevi nespīd, bet tie ļoti labi atstaro gaismu tieši vadītāja acu virzienā, tāpēc tumsā automašīnas starmešu gaismā liekas, ka šis mazais nieciņš spīd, kā spēcīga spuldzīte, un tādā vaidā tas vadītājam jau pa gabalu signalizē, ka ir laiks piebremzēt, vai jāapbrauc šis šķērslis. No gājēju viedokļa savukārt atstarotājam vienmēr būtu jābūt gan priekšā gan aizmugurē, jo, ja atstarotājs ir novietots tikai priekšā, tad no aizmugures braucoša automašīna to nepamanīs, tāpēc vislabāk ir uzvilkt atstarojošo vesti vai arī divus atstarotājus, bet ja tas nav iespējams vienīgo atstarotāju vajadzētu uzlikt uz rokas, kur tas kustētos un ātri vien būtu pamanāms gan priekšā gan aizmugurē. Atstarotājs pats pa sevi dzīvīgu izglābt nevar, bet tas var brīdināt vadītāju par aizdomīga objekta(gājēja) tuvošanos!

Uzturēšanās uz brauktuves

Uz brauktuves dienas tumšajā laikā uzturēties vispār nebūtu ieteicams un tas ir arī ar atstarotāju, bet tā kā tas nav iespējams, ir jāievēro daži drošības pamati, un vienmēr jāpārvietojas ir pa ielas kreiso malu lai gar tuvējo joslu automašīnas jums brauktu pretim, un jūs būtu spējīgs paiet malā, ja garām brauc kravas automobilis vai arī vieglās automašīnas šoferis pārāk tuvu ietvei. Šis ir ļoti vienkāršs paņēmiens, kā sevi pasargāt, bet vairums gājēju to neievēro!

Lukturīši vai citi gaismekļi

Un vislabākais, ko gājējs var darīt ir turēt rokā lukturīti vai mirgojošu gaismekli, kas vēl labāk, kā atstarotājs signalizēs vadītājam par sevi. Šādu ierīču iegāde ir ļoti izdevīga, jo drošība taču mums visiem ir svarīgākais.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *