Drošība negaisa laikā

drosiba negaisa laika
  • Ja nav īpašas nepieciešamības, centieties neiet ārpus telpām, kā arī aizveriet visus logus un dūmvadu aizvērtņus. Noteikti visādos veidos jāparūpējas par to, lai telpās nebūtu caurvēja, pretējā gadījumā telpās var iekļūt lodveida zibens.
  • Negaisa laikā nekuriniet krāsni un plīti, jo dūmi arī vada elektrību, tādējādi palielinot risku, ka ēkā var iespert zibens.
  • Turieties pa gabalu no visām elektroinstalācijām, antenām, logiem, durvīm, kā arī pārējiem priekšmetiem, kas saistīti ar āru. Tāpat turieties pa gabalu no ēkas ārējās sienas, ja pie tās laukā aug koks, jo, ja zibens trāpīs kokā, daļa no lādiņa var tikt novadīta arī uz ēku.
  • Vienmēr atvienojiet radio, televizoru un citu elektrotehniku no elektriskā tīkla, kā arī izvairieties izmantot sadzīves elektrotehniku un telefonu.
  • Jāatceras, ka zibens ir īpaši bīstams klajā laukā, tāpēc vienmēr mēģiniet atrast ēku, kurā varētu patverties. Priekšroku dodiet ēkām, kurām ir zibensnovedējs. Ja nav iespējas paslēpties kādā ēkā, nelielus šķūņus vai atsevišķi augošus kokus par patvērumu labāk neizvēlieties.
  • Nepalieciet atklātās augstienēs, kā arī zibensnovedējam, blakus metāla vai metāla stiepļu žogam.
  • Ja atrodaties klajā laukā, kur nav iespējams nekur patverties, nogulieties zemē un, ja vien iespējams, izvēlieties sausu un smilšainu grunti, kas atrodas pēc iespējas tālāk no jebkādām ūdenskrātuvēm. Piemērots patvērums negaisa laikā ir arī biezs mežs, kurā neaug atsevišķi un augsti koki. Nedrīkst slēpties zem kokiem, kas ir augsti, aug atsevišķi un, it īpaši, jau kādreiz ir zibens bojāti – pastāv risks, ka zibens trāpīs tieši tādos kokos.
  • Negaisa laikā nedrīkst atrasties arī uz ezera vai kādas citas ūdenskrātuves, makšķerēt vai peldēties tajā – attālinieties no tām maksimāli tālā un drošā attālumā.
  • Ja atrodaties kalnos, turieties tālāk no virsotnēm un augstām klinšu smailēm, un, ja vien iespējams, nolaidieties līdz kalna pakājei. Tādus metāla priekšmetus kā, piemēram, alpīnistu uzkabi, cērtes un katlus ielieciet mugursomā un novietojiet 20 līdz 30 metru attālumā no sevis.
  • Tāpat nekādā vajadzībā nevajadzētu sportot vai vienkārši skriet, jo, kā tiek uzskatīts, ātras kustības piesaista zibeni. Ja negaiss pārsteidz jūs laikā, kad braucat ar velosipēdu vai motociklu, apstājieties, novietojiet transportlīdzekli vismaz 30 metru attālumā no sevis un nogaidiet līdz negaiss beidzas.
  • Ja jums gadās sastapties ar lodveida zibeni, saglabājiet mieru un nekustieties – neizrādiet pret to agresiju un nemēģiniet tam tuvoties vai pieskarties, jo tas var izraisīt eksploziju. Tāpat no tā nedrīkst bēgt, jo gaisa plūsma var to aizvilkt bēdzējam līdzi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *