Kāpēc veidot uzkrājumus

uzkrajumi

Vienam uzkrājumu veidošana saistās ar brīvo līdzekļu novirzīšanu kādam lielākam pirkumam, citam ar nodrošinājumu nebaltām dienām vai labākai nākotnei, taču visi iepriekš minētie un vēl daudzi citi uzkrājumu mērķi kalpo, kā nodrošinājums nākotnē un ļauj izvairīties no aizņēmumu noformēšanas neparedzētās finanšu situācijās.

Uzkrājumus var veidot gan, noguldot brīvos līdzekļus bankā un par to saņemot peļņas procentus, gan arī liekot to seifā, krājkasē vai kādā citā sev ērtā vietā. Izvēloties otro variantu, vēlam jau laicīgi norūdīt raksturu, lai negadās iekrājumus iztērēt pirms plānotā laikā.

Izvēloties veidot uzkrājumus noguldot tos bankā, būtu vērtīgi iepazīties ar banku piedāvāto uzkrājumu veidiem un to nosacījumiem, jo lai gan visiem noguldījumiem pamatmērķis ir līdzīgs, krāšanas un uzkrājuma izlietošanas noteikumi mēdz būt visai atšķirīgi.

Banku piedāvātie uzkrājumu veidošanas veidi:

  • Uzkrājumi krājkontā – šajā kontā noguldītā nauda tiks nošķirta no ikdienas tēriņiem un kalpos, kā drošības neparedzētiem gadījumiem vai kā uzkrājums, kādas preces vai pakalpojuma iegādei. Maksājumus krājkontā var veikt kad un cik lielā apmērā vēlas, turklāt naudas izņemšana iespēja jebkurā laikā, par to vismaz 7 – 10 dienas (atkarībā no bankas) iepriekš brīdinot. Krājkonta peļņas procentu gada likme parasti nav īpaši liela.
  • Uzkrājums bērna nākotnei un pilngadības krājkonts – veidojot kādu no šiem uzkrājumiem, vecāki var palīdzēt uzsākt savam bērnam patstāvīgu dzīvi un nodrošināt labu izglītību. Veidojot uzkrājumu bērna nākotnei, varat izvēlēties konkrētu uzkrājuma veidošanas termiņu, pēc kura beigām bērns varēs saņemt iekrāto naudu, taču izveidojot pilngadības krājkontu, uzkrājumu bērns varēs saņemt tad, kad būs sasniedzis pilngadību, turklāt trešo personu, piemēram, vecāku piekļuve šim kontam ir ierobežota. Abu uzkrājumu gadījumā gada peļņas procentu likme ir ievērojami augstāka kā tā, kas tiek piemērota krājkontam.
  • Uzkrājums mājoklim – veidojot uzkrājumu mājoklim būtu jānodrošinās ar pacietību, taču, ja ir zināms konkrēts mērķis, tas visticamāk arī tiks sasniegts. Lai gan mājokļa iegādei šobrīd pieejami dažādu veidu aizdevumi, kas ļauj ikmēneša īres maksu aizstāt ar kredīta maksājumiem par mājokli, kurš pēc kāda laika oficiāli piederēs jums, arī kredīta noformēšanai ir nepieciešams paša kapitāls, kas bieži vien ir vismaz 10% apmērā no mājokļa cenas, tāpēc, veidojot uzkrājumu mājoklim, ne vienmēr jācenšas sakrāt visa tam nepieciešamā summa, bet gan konkrēta daļa, kas ļautu saņemt aizdevumu.
  • Termiņnoguldījumi – ar šo noguldījumu palīdzību iespējams vairot Jūsu brīvos līdzekļus, noguldot tos bankā uz vairākiem mēnešiem vai gadiem. Šo noguldījumu nav iespējams papildināt, taču, noslēdzot izdevīgu līgumu, tas papildinās pats sevi ar peļņas procentu palīdzību. Termiņnoguldījumi varētu būt arī veids, kā vairot jau esošo uzkrājumu pāris mēnešus pirms paredzēts to tērēt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *