Ja plānojat braukt strādāt ārzemēs, vēlams, vēl atrodoties Latvijā, sameklēt savu nākamo darba devēju, lai izvairītos no braukšanas “uz labu laimi”, kas bieži vien ir saistīts ar lielu risku un izmaksām.
Viens no vispopulārākajiem veidiem, kā atrast darbu ārzemēs – izmantot darbiekārtošanas aģentūru starpniecību. Bet pirms Jūs parakstāt līgumu, ir vērts pārbaudīt darbiekārtošanas aģentūras uzticamību. Šāda piesardzība, bieži vien, palīdz izvairīties no daudzām problēmām, kas var rasties migrācijas laikā.
Pirmkārt, jāpievērš uzmanība pašam darba sludinājumam. Pastāv dažas īpatnības, kā arī ir daudz citu lietu, kas kalpo par pirmo brīdinājuma signālu. Uzticamā sludinājumā, pat, ja tas ir īss, jāiekļauj informācija par uzņēmumu, līguma veidu un apdrošināšanu. Tas ir svarīgi, jo pirms aizbraukšanas, personai būtu jāzin vai aģentūras darbība ir legāla. Iespējams arī pārbaudīt darba piedāvājuma patiesumu un informāciju par darba nosacījumiem. Ja Jums pirms līgumu parakstīšanas tiek sniegta visa nepieciešamā informācija, Jūs varat to pārbaudīt “Google”.
Jebkurai darbiekārtošanas aģentūrai jābūt reģistrācijas apliecībai un tai jābūt ierakstītai valsts uzņēmumu reģistrā. Abus šos faktus var pārbaudīt internetā.
Pat tad, ja dodaties veikt tikai īslaicīgu darbu, Jums ar darba devēju vispirms jāparaksta darba līgums. Tas ir galvenais un svarīgākais pierādījums, kas pierāda Jūsu nodarbinātību. Līgumā arī jāietver informācija par apdrošināšanu, Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK) un E101 paziņojumu, kas nodrošina darbinieku piekļuvi veselības aprūpes pakalpojumiem visā Eiropas Savienībā.
Jābūt norādītai kontaktinformācijai tiešai saziņai telefoniski vai ar interneta starpniecību, lai būtu iespējams saņemt atbildes uz jebkādiem papildus jautājumiem. Ir aizdomīgi, ja šāda informācija nav norādīta un nav iespēju sazināties. Tas ir svarīgi, jo darbiniekiem jāsaņem zināma komforta sajūta un rūpes no aģentūras, kas viņus sūta darbā uz ārzemēs.
darbsarzemesTāpat, svarīgi noskaidrot rīcības plānu ārkārtas siuācijām, kas var rasties ģimenes vai citu apstākļu deļ. Līgumā jāparedz, ka kritiskā situācijā, kad nepieciešams steidzami doties mājās, darba devējs nav tiesīgs pieprasīt Jums palikt līdz līguma termiņa beigām. To paredz Eiropas darba tiesības. Ārkārtas situācijas dēļ, Jūs drīkstat atgriezties jebkurā brīdī. Piemēram, ja Jūs esat parakstījis/usi darba līgumu uz sešiem mēnešiem, bet pēc trim mēnešiem Jums ir jāatgriežas savā valstī, darba devējam nav tiesību piespiest Jūs izpildīt līgumu līdz noteiktā termiņa beigām. Tā dēļ gan var tikt samazināta samaksa, sakarā ar datumu maiņām vai var atteikt apmaksāt ceļa izdevumus. Šādas situācijas, diemžēl, notiek.
Ja domājat par sezonas darbu, tad Jums to jāsāk meklēt laicīgi. Vislabāk to darīt vismaz trīs mēnešus iepriekš. Uzsākot darba meklējumus vēlak, var izrādīties, ka visi labākie piedāvājumi jau ir aizņemti.
Darbs ārzemēs daudziem būs kā piedzīvojums, tāpēc svarīgi, lai paliktu labas atmiņas. Līdz ar to, vajadzētu uzmanīgi visu pārdomāt un saplānot jau iepriekš. Aizbraukšana “uz labu laimi” saistās ar pārāk lielu risku darbu nedabūt, kam seko vēl lielāki finansiāli zaudējumi.