Runājot par grāmatvedību, vairums ar to saprot, tieši finanšu grāmatvedību, proti, finanšu datu grāmatošanu un pārskatu veidošanu, taču patiesībā, daudz nozīmīgāka grāmatvedības daļa ir tieši vadības grāmatvedība jeb prasme šos fiksētos datus analizētu un veidot nākotnes prognozes, lai pieņemtu stratēģiski nozīmīgus lēmumus. Lai labāk izprastu, ko tieši ietver grāmatvedība, apskatīsim sīkāk abus minētos grāmatvedības veidus.
Finanšu grāmatvedība sevī ietver visdažādākās darbības ar finansēm, kā, piemēram, ierakstu veikšanu, pirmdokumentu reģistrēšanu, atskaišu gatavošanu, pārskatu sagatavošanu un dažādu aprēķinu veikšanu. Finanšu grāmatvedībā sagatavotā informācija palīdz gan uzņēmumā iesaistītajām, gan ārpus uzņēmuma esošām personām novērtēt uzņēmuma ikdienas darbību un finanšu stāvokli. Finanšu grāmatvedība ir obligāta visiem uzņēmumiem, lai visas finanšu darbības būtu caurspīdīgas un pārskatāmas. Tomēr finanšu grāmatvedība ir tikai pats pamats. Daudz lielāks ieguvums pašam uzņēmējam ir tieši no vadības grāmatvedības.
Vadības grāmatvedība ir tālākais process, pēc finanšu datu fiksēšanas un pamata analīzes. Vadības grāmatvedība palīdz uzņēmējiem pieņemt stratēģiski svarīgus lēmumus, kas var nodrošināt uzņēmuma attīstību nākotnē. Vadības grāmatvedība sevī ietver, piemēram, finanšu datu identificēšanu, tālāku aprēķināšanu, uzkrāšanu, izpēti, sagatavošanu, izvērtēšanu un, pats svarīgākais, prezentēšanu uzņēmējam un citām ieinteresētajām personām. Tas palīdz uzņēmējam saprast, kā rīkoties tālāk un kā attīstīt savu biznesu.
Kā redzams, abu grāmatvedības veidu mērķi un principi krasi atšķiras. Viens grāmatvedības veids ir orientēts uz finanšu datu fiksēšanu un apstrādi, bet otrs uz datu izmatošanu un likšanu lietā uzņēmuma interesēs, tāpēc nebūtu ieteicams uzticēt abus grāmatvedības veidus kārtot vienam grāmatvedim. Pirmkārt, viens grāmatvedis, visticamāk tāpat netiks galā ar abiem pamata uzdevumiem, kā arī, divu grāmatvežu nolīgšana šādiem mērķiem samazinās kļūdas iespējamību un palielinās finanšu kontroli uzņēmumā.
Jāsaprot, ka vairums grāmatvežu nodarbojas tieši ar finanšu grāmatvedību. Gan profesionālajās vidusskolās, kur tiek piedāvātas grāmatvedības programmas, gan grāmatvedības kursos, gan arī augstskolu bakalaura programmās grāmatvedības apmācība tiek fokusēta, galvenokārt, uz finanšu grāmatvedību. Kaut gan parasti tiek mācīts, ka tāda vadības grāmatvedība pastāv un arī tiek piedāvāts apgūt tās pamatus, tas nav pietiekami, lai grāmatvedis patiešām spētu iedziļināties un izprast vadības grāmatvedības būtību un veikt tās izpildi. Vadības grāmatvedība ir augstākais līmenis, ko, pienācīgā līmenī, visticamāk spēs veikt vien grāmatvedis ar maģistra grādu.
Ja uzņēmumam ir nepieciešams ne vien finanšu grāmatvedis, bet arī vadības grāmatvedis, pamatā pastāv trīs iespējas. Pirmā ir algot vadības grāmatvedi, kas veiks gan finanšu gan vadības grāmatvedības uzdevumus, taču, kā jau mēs iepriekš noskaidrojām, tas nebūs labākais lēmums, jo grāmatvedim nāksies uzņemties ļoti daudz pienākumus, turklāt netiks veikta pienācīga datu kontrole. Otrais variants ir algot divus grāmatvežus, taču mazākiem uzņēmumiem tas var izrādīties finansiāli nepanesami. Trešais variants ir algot finanšu grāmatvedi un saņemt ārštata vadības grāmatveža konsultācijas, kad un ja tas nepieciešams.
Tātad, grāmatvedība neaprobežojas vien ar finanšu datu piefiksēšanu un analīzi, tas ietver arī datu reālu izmantošanu uzņēmuma interesēs. Kaut gan mūsdienās vairums grāmatvežu pārvalda tieši finanšu grāmatvedību, nākotnē vadības grāmatvedība būs tā, kas būs pieprasīta un plaši izmantota, jo tas ir daudz stratēģiskāks un atbildīgāks darbs.