Pirmie iespaidi ir svarīgi, it īpaši, piesakoties darbā. Uzziniet, kā uzrakstīt labu CV, un atklājiet noderīgus padomus CV rakstīšanā.
Kas ir CV?
CV, kas apzīmē dzīves gājuma aprakstu, ir dokuments, ko izmanto, piesakoties darbā. Tas ļauj apkopot savu izglītību, prasmes un pieredzi, ļaujot sevi veiksmīgi “pārdot” darba devējiem.
Cik garam jābūt CV?
Standarta CV nedrīkst būt garāks par divām A4 lapām. Lai nodrošinātu, ka jūsu CV ietilpst vēlamajās divās lapās, tajā ir jāiekļauj tikai galvenie jūsu izglītības un pieredzes punkti. Lai ietaupītu vietu, pārliecinieties, ka iekļaujat tikai būtisku informāciju, un neatkārtojiet motivācijas vēstulē sniegto informāciju. Ja esat nesen absolvējis augstskolu, jūsu CV var aizņemt tikai vienu lapu, un tas ir lieliski. Daži medicīniski vai akadēmiski CV var būt garāki, atkarībā no jūsu pieredzes.
Ko iekļaut CV?
- Kontaktinformācija – iekļaujiet pilnu vārdu, uzvārdu, mājas adresi, mobilā tālruņa numuru un e-pasta adresi. Jums nav jāiekļauj dzimšanas datums vai fotogrāfija, ja vien jūs nepiesakāties aktiera vai modelētāja darbam.
- Profils – ievietots CV sākumā, profils ir īss paziņojums, kas izceļ jūsu galvenās īpašības vai iemeslus, kāpēc jūs esat nolēmis strādāt noteiktā sfērā. Izklāstiet dažus būtiskus sasniegumus un prasmes, vienlaikus formulējot savus karjeras mērķus. Tajā galvenā uzmanība jāpievērš nozarei, uz kuru piesakāties, jo motivācijas vēstulē būs norādīts konkrētais darbs un motivācija strādāt tieši tajā. Jums tas jāatstāj īss un kodolīgs – 100 vārdi ir perfekts garums.
- Izglītība – uzskaitiet un datējiet visu iepriekšējo izglītību, ieskaitot profesionālo kvalifikāciju, sākot rindot ar visjaunāko. Attiecīgā gadījumā iekļaujiet atsevišķus moduļus.
- Darba pieredze – uzskaitiet savu pieredzi apgrieztā hronoloģiskā secībā, pārliecinoties, vai viss, ko jūs pieminējat, attiecas uz darbu, uz kuru pretendējat. Ja jums ir daudz atbilstošas darba pieredzes, šai sadaļai vajadzētu būt pirms izglītības saraksta.
- Prasmes un sasniegumi – šeit tiek runāts par svešvalodām, kurās runājat, un par IT paketēm, kuras varat kompetenti izmantot. Neatkarīgi no tā, ko jūs uzskaitāt, vajadzētu būt atbilstošam darbam un nepārspīlēt. Ja jums ir daudz būtisku prasmju, jums vajadzētu veikt uz prasmēm balstītu CV.
- Intereses – vienkārši rakstot “socializēšanās, ejot uz kino un lasot” nepievērsīs vervētāja uzmanību. Tomēr, ja tas attiecas uz darbu, jūsu intereses var sniegt pilnīgāku priekšstatu par to, kas jūs esat, un dot jums kaut ko, par ko runāt intervijas laikā. Piemēri ir sava emuāra rakstīšana, ja vēlaties būt žurnālists, vai dalība drāmas grupā, ja vēlaties iekļūt pārdošanā.
CV formāts
- Izvairieties no spilgtiem fontiem, piemēram, Comic Sans. Tā vietā izvēlieties kaut ko profesionālāku, skaidrāku un viegli lasāmu tādu, kā Arial vai Times New Roman ar burtu lielumu no 10 līdz 12, bet neko mazāku. Pārliecinieties, ka fonti un izmēri ir vienādi visā CV.
- Sadaļu virsraksti ir labs veids, kā sadalīt savu CV. Pārliecinieties, ka tie izceļas, padarot tos lielākus (14. vai 16. izmērs) un treknrakstā.
- Visu uzskaitiet apgrieztā hronoloģiskā secībā, lai potenciālais priekšnieks vispirms redz jūsu iespaidīgākos un jaunākos sasniegumus.
- Saglabājiet to kodolīgu un viegli lasāmu, izmantojot skaidras atstarpes un aizzīmes. Šis CV izkārtojuma veids ļauj darba devējiem izlasīt jūsu CV un ātri atlasīt svarīgo informāciju.
- Ja iesūtāt savu CV, izvēlaties baltu A4 formāta papīru. Drukājiet tikai vienā pusē un nelokat savu CV – jūs nevēlaties, lai tas būtu saburzīts.
Kā uzrakstīt labu CV
- Cik vien iespējams, izmantojiet aktīvos darbības vārdus. Piemēram, jūs varētu iekļaut tādus vārdus kā “izveidots”, “analizēts” un “izstrādāts”, lai sevi parādītu kā personu, kas parāda iniciatīvu.
- Jūsu CV nedrīkst būt pareizrakstības vai gramatikas kļūdas. Izmantojiet pareizrakstības pārbaudītāju un piesaistiet otru acu pāri, lai to pārbaudītu.
- Neizmantojiet vispārīgas, pārāk lietotas frāzes, piemēram, “komandas spēlētājs”, “strādīgs” un “multitaskeris”. Tā vietā sniedziet reālās dzīves piemērus, kas demonstrē visas šīs prasmes.
- Apskatiet uzņēmuma vietni, vietējo presi un darba sludinājumu, lai pārliecinātos, ka jūsu CV ir mērķēts uz darba devēju.
- Izveidojiet apstākļiem piemērotāko CV. Izlemiet, vai hronoloģiskais, uz prasmēm balstītais vai akadēmiskais CV ir piemērots jums.
- Nelieciet lapas augšdaļā terminu “curriculum vitae”.
- Pārliecinieties, vai jūsu e-pasta adrese izklausās profesionāli. Ja jūsu personīgā adrese nav piemērota, izveidojiet jaunu kontu, lai to lietotu profesionāli.
- Nekad nemelojiet un nepārspīlējiet savā CV vai darba pieteikumā. Jūs ne tikai parādīsiet savu negodīgumu potenciālajam darba devējam, bet arī tam var būt nopietnas sekas. Piemēram, pakāpes maiņa no 2: 2 uz 2: 1 tiek klasificēta kā krāpšanās ar grādu un var izraisīt cietumsodu.
- Ja sūtāt savu CV tiešsaistē, neiekļaujiet savu mājas adresi, jo krāpnieki varētu jūs izsekot.
- Jums vienmēr jāiekļauj motivācijas vēstule, ja vien darba devējs nenosaka citādi. Tas ļaus jums personalizēt savu pieteikumu. Jūs varat pievērst uzmanību noteiktai CV daļai, atklāt invaliditāti vai noskaidrot nepilnības darba vēsturē.