Grāmatvedis ir viens no svarīgākajiem darbiniekiem visā uzņēmumā, jo viņam ir piešķirts viens no atbildīgākajiem pienākumiem – kārtot uzņēmuma finanses. Viņam ir jāspēj ne vien fiksēt visus uzņēmuma finansiālos darījumus, bet arī jāzina, kā veidot finanšu dokumentus tā, lai uzņēmums tiktu parādīts maksimāli labā gaismā. Protams, grāmatvedim ir arī jāorientējas likumdošanā un valsts nodokļu politikā, lai uzņēmums grāmatveža nekompetences dēļ neiekultos nepatikšanās. Būtībā, grāmatveža pienākumi ir ļoti plaši, taču kā uzņēmējs var būt pārliecināts, ka grāmatvedis spēs tos pildīt? Šeit būs plāns, kas palīdzēs saprast, kurš grāmatvedis būs piemērots sava amata veikšanai?
Vispirms ir jānoskaidro kāda ir grāmatveža kompetence un zināšanas. Kā jau tika minēts, grāmatvedim ir jābūt ļoti plašām zināšanām, taču, diemžēl, to visu vienā darba intervijā pārbaudīt never, tāpēc ir jāzina, kas ir pats būtiskākais. Ir četras jomas, kuras grāmatvedim ir jāpārzina kā savi pieci pirksti. Tās ir grāmatvedība un lietvedība, nodokļu konsultācijas, biznesa konsultācijas un audits. Protams, arī tas ir ļoti plašs izklāts par grāmatvedim nepieciešamajām zināšanām, taču noteikti ir jāpārbauda grāmatveža kompetence šajās jomās. Ir jāuzdod jautājumi par visu kas attiecas uz šīm jomām. Noteikt jāuzdod jautājumi par finanšu pārskatu sastādīšanu, finanšu dokumentu ietekmi uz biznesu, nodokļiem valstī un finanšu dokumentu pārbaudēm. Ja potenciālais grāmatvedis nespēj atbildēt uz šādiem jautājumiem, vai viņa atbildes jūs neapmierina, viņš pavisam noteikti nav kompetents veikt šādu darbu.
Otrkārt, grāmatvedim jābūt ar darba pieredzi. Noteikti ir daudz jauno grāmatvežu, kas uzskata, ka viņi ir gatavi pārvaldīt kāda uzņēmuma finanses un uzņemties šo atbildīgo darbu, taču grāmatveža ceļš pa karjeras kāpnēm ir diezgan garš. Reti kurš kļūst par grāmatvedi pēc augstskolas absolvēšanas, jo tikai praktiski strādājot ir iespējams apgūt šī darba specifiku. Vispirms ir vairākus gadus jāstrādā par grāmatveža palīgu vai līdzīgos darbos. Noteikti sazinieties ar potenciālā grāmatveža iepriekšējiem darba devējiem, lai uzzinātu, kādas ir viņu atsauksmes. Noskaidrojiet, vai iepriekš grāmatvedis spēja izdarīt uzdoto darba apjomu un pārzināja savu amatu.
Treškārt, izvērtējiet grāmatveža rakstura īpašības. Lai cik arī grāmatvedis nebūtu profesionāls un zinošs, viņš nespēs pienācīgi pildīt savu darbu, ja viņam nebūs tam vajadzīgās rakstura īpašības. Pati svarīgākā rakstura īpašība grāmatvedim ir pacietība, jo reizēm var nākties iet cauri grāmatvedības uzskaitēm neskaitāmas reizes un meklēt, kur ir ieviesusies kāda kļūda, vai monotoni rakstīt neskaitāmi daudz ierakstu kontos. Tāpat grāmatvedim ir jābūt uzņēmīgam un ar kritisko domāšanu. Šīs spējas nav viegli pārbaudīt, taču uzdodot pildīt dažādus uzdevumus, var gūt priekšstatu par potenciālā grāmatveža raksturu.
Visbeidzot, ir jāizvērtē grāmatveža motivācija strādāt. Ja grāmatvedim patiesībā savs darbs riebjas, bet viņš to dara tikai naudas dēļ, negaidiet labus rezultātus. Iespējams, viņš zinās kas jādara, bet darbs vienmēr būs paviršs, taču grāmatveža darbā rūpība ir ļoti būtiska. Piemēram, veidojot gada pārskatu, ir ļoti būtiski, lai tas būtu ne vien pareizs, bet arī korekts un precīzs, jo citādāk uzņēmums tiks parādīts sliktā gaismā un tas var radīt problēmas piesaistīt investorus. Labs grāmatvedis ir tāds, kurams savs darbs patīk.
Īsāk sakot, veltiet pienācīgi daudz laika tam, lai izvēlētos grāmatvedi savam uzņēmumam. Lai vai kāda būtu uzņēmuma organizatoriskā struktūra, grāmatvedis vienmēr būs uzņēmēja labā roka. Grāmatvedim ir jābūt zinošam, lojālam un pats galvenais, strādāt gribošam.